
У календару важних светских датума, период од 01 – 07. августа обележава се као светска недеља дојења. Уједињене нације су, због поражавајућих статистичких података када је проценат дојене деце последњих година у питању, покренуле кампању у нади да ће се повећати број мајки дојиља. Основни задатак те кампање је да се на свим друштвеним мрежама објављују слике дојења деце, како би се мајке ослободиле да то раде у јавности и како би се остатку популације створила свест о томе колико је чин дојења у јавности нормална појава и да то није нимало срамотно и подругљиво, као што се у неким земљама сматра. Светска недеља дојења је глобална кампања, подржавају је Уједињене нације и Светска здравствена организација. Подршком дојењу унапређује се и штити здравље мајке и детета, нарочито у кризним и ванредним ситуацијама, када на тај начин може бити спашен живот детета или мајке. Кампања је прилика и да се укаже на значај дојења у првих шест месеци живота одојчета и на значај наставка дојења до друге године живота уз одговарајућу исхрану детета.

Потребно је прекинути устручавање жена да доје у јавности. Тренд покренут кампањом добио је име „brelfies (breastfeeding selfies)“. УНИЦЕФ – ови статистички подаци говоре да око 77 милиона новорођенчади није дојено у првом сату након рођења, чиме им је ускраћена есенцијална течност, колострум, кроз коју осим хране, добијају антитела и важне пробиотске бактерије за даље формирање дигестивног тракта. Такође, велики број беба није остварио контакт са мајком „кожа на кожу“, што их у првим сатима живота чува од болести и смрти. Деца која нису дојена склонија су смрти од инфекција седам пута више него она која су добијала мајчино млеко у првих шест месеци живота. Значај дојења је огроман, како за дете, тако и за мајку. Благотворно делује на психички, емоционални и интелектуални развој детета. Дојењем се смањује оболевање од шећерне болести, анемије, гојазности, а два пута ређе оболевају од рака у првих 15 година живота. Мајке, осим што много лакше поврате жељену тежину и изглед, имају бољу минерализацију костију и до 50% мањи ризик од оболевања карцинома дојке пре менопаузе. Наша земља се по проценту мајки које доје налази на веома ниском месту, мање од четвртине беба се доји дуже од шест месеци. Дојење је превентива. То је најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за исхраном!

https://www.google.rs/search?hl=sr&tbm=isch&source=hp&biw=1242&bih=602&ei=Gz5iW-66OsnosQHQyrjACQ&q=svetska+nedeqa+dojenja&oq=svetska+nedeqa+dojenja&gs_l=img.3…6447.12315.0.13433.22.9.0.13.13.0.200.821.8j0j1.9.0….0…1ac.1.64.img..0.12.835…0j0i8i30k1j0i24k1.0.RP0IYrDYhic#imgrc=EjH5oXk7Dn-d1M
Буди први са коментаром